1. 5. 2017
Afterparty proběhne ve čtvrtek 4. 5. od 18:30 ve Slovácké vinárně na Žižkově. Všichni jste zváni.
1. 5. 2017
Přidali jsme na web výsledky, fotky, reportáže, šifry i bonusy.
Diskuze
Fotogalerie
O hře
Registrované týmy
Reportáže ze hry
Trasa (včetně bonusů)
Pořadí týmů
Statistiky bonusů
Statistiky šifer
Bonusy
Šifry

Startovní aktivita | 1 (japonsko) | 2 (doprava) | 3 (tvary) | 4 (firma) | 5 (milka) | 6 (blik) | 7 (moebius) | 8 (zlomky) | 9 (noty) | 10 (lov) | 11 (tabulka) | 12 (text) | 13 (monitor) | 14 (hexy) | 15 (hodiny) | 16 (konec)

Šifra 14 (hexy)
Pokračujte po cyklostezce 2km na křižovatku [bříza]nápověda – zobrazit

Nápověda 1 (45 min):
Písmenka Vám postupně ukazují správnou cestu.

Nápověda 2 (60 min):
Jsou-li mezi A a M tři volná pole na prvním z nich bydlí D.

Nápověda 3 (45 min):
Čtěte průsečíky, ale až tehdy, když skutečně existují.

řešení – zobrazit
Pro vyřešení šifry je nutné učinit několik pozorování:

1. Písmenka v jednotlivých hexech na sebe ukazují a určují cestu zadáním. Orientace je nejednoznačná pouze u písmene O, kde ale druhý směr na žádné písmeno neukazuje.

2. Začátek v písmeni A a konec v písmeni Z naznačuje, že cesta bude mít nějaký řád. Je nutné si všimnout, že mezi dva po sobě jdoucí hexy na cestě se dají doplnit písmenka tak, aby tvořila aritmetickou posloupnost (předpokládáme přitom, že za Z následuje A a obráceně). Nejvíce je to patrné tam, kde je diference posloupnosti 1 nebo -1, například na začátku nebo na konci. Na posloupnosti má navádět i začátek cesty AB. To, že se na křížení posloupností vyskytuje pokaždé stejné písmeno, potvrzuje správnost doplnění.

3. Zbývá rozmyslet, co dál. Křížení tří posloupností jsou nápadná. Na kříženích se obecně vyskytují hezká písmenka: C, D, H, I, J, O a P. Jak je seřadit? Znovu projdeme cestu. V úvahu připadají dvě varianty: číst křížení tak, jak je cesta míjí; to však nevyužívá informaci z křížení tří cest. Čteme-li křížení na cestě až ve chvíli, kdy se cesty skutečně protínají, získáme tajenku:

PODCHOD JIH


Plné autorské řešení si můžete stáhnout zde.

Diskuze – Šifra 14 (hexy)

Mirek (Org)
1. 5. 2017, 17:01:01
@Kuře na paprice: myslím, že pokud se přidá ještě omezení, že žádná posloupnost písmen neprojde celou abecedu (tzn. mezi dvěma po sobě jdoucími písmeny je rozdíl nanejvýš +-25), lze v šifře všechny posloupnosti doplnit jednoznačně.
obecně zůstanou nejednoznačné spojnice délky 2. Těm se šifra právě z tohohle důvodu vyhýbá.
Mirek (Org)
1. 5. 2017, 16:52:01
@Marie: Alternativni tajenky zamerem nebyly -- at uz "odpoc jih" nebo "cd i hop poodchod jih", kterou zminuje v reportazi spektrum.
S prostou presmyckou odpoc jih jsme nepocitali. To, ze pri cteni pismen po ceste vychazelo na konci poodchod jih, mi uniklo, spokojil jsem se s tim, ze zacatek cesty nedaval smysl. Pri testovani se na to neprislo, zcasti asi i proto, ze nejpeclivejsi testy probihaly na sifre s jinou tajenkou.
Srozumitelny konec posloupnosti pismen po ceste je do jiste miry vlastnosti pouziteho zpusobu cteni tajenky ("WTF zpusobu", jak pise yeti v hlavni diskuzi :) ). Pokud bychom si toho vsimli, asi bychom zkusili tajenku ohnout tak, aby se srozumitelna nezdala, nebo ji proste cist uplne jinak. Kazdopadne, vyrobit sifru napriklad tak, aby se cetla pismena po ceste, bylo jednak o neco tezsi, a jednak by kazde pismeno v tajence muselo byt alespon dvakrat.
Kuře na paprice
1. 5. 2017, 12:43:33
Moc pěkná. Matematik uvnitř mne jen pláče, že spojnice sudé délky (a délky násobků 13) mají nejednoznačné doplnění: A–O–C–Q–E je aritmetické stejně dobře jako A–B–C–D–E. Ale v praxi to nijak neuškodilo.
Marie
1. 5. 2017, 11:46:42
Byla naschvál alternativní tajenka pro týmy s nedostatkem důvtipu pro krok 3, ale dostatečnou představivostí, kteří z písmenek v křížení (c, d, j, i, h, o, p, o) vyscrabblí odpoc. jih?
Děkujeme partnerům a sponzorům šifrovací hry Civilizace:
Asociace studentů ČZU, organizační partner akce        Slovácká vinárna, organizační partner akce        Compelson, partner akce